0
%
Přihlášení
E-mail Heslo

Webinář europoslankyně Michaely Šojdrové o Evropském sboru solidarity

Regionální dobrovolnické centrum pro Jihočeský kraj se zúčastnilo dne 3. 2. webináře europoslankyně Michaely Šojdrové o Evropském sboru solidarity (ESS).

Evropský sbor solidarity umožňuje mladým lidem získat cenné zkušenosti v rámci dobrovolnického výjezdu-do zahraničí, zapojením se do pracovní stáže či získáním pracovních zkušeností. V rámci programu jsou podporovány dobrovolnické projekty a partnerství, stáže a pracovní místa a solidární projekty. Cílem je nabídnout mladým lidem příležitost poskytovat pomoc potřebným, podílet se na řešení společenských problémů a zasadit se o vytvoření inkluzivnější společnosti atp. 

Více jak 90 účastníků si vyslechlo informace o stávajícím fungování programu a změnách pro léta 2021-2027. Připomenuto bylo 10 let od evropského roku dobrovolnictví, který byl v roce 2011. 

Michaela Šojdrová k programu: „Byly 3 hlavní cíle: Dobrovolnictví má být na prvním místě. Bylo třeba zjednodušit administrativu. Zapojit co nejvíce mladých lidí.“ 

Pavel Trantina, sdílel zkušenosti o dobrovolnictví mládežnickými organizacemi. Kvalitu nového vyjednávání shrnujeme v pár úvodních slovech: „Program ESS měl šanci posunout EU i programy dál. Měl být rozšířen počet dobrovolníků v zemích EU. Bylo třeba, aby byla zlepšena dostupnost, snížena administrativní zátěž. Povedlo se zvýšit alokaci finančních prostředků. Oceňuji kvalitu nové výsledné podoby.“

Michal Uhl mluvil o možnosti získání podpory. Bohužel ještě nejsou zveřejněny termíny, ale chválil program: „Má výraznou českou stopu a významné role zasazení v programu.“ Program vychází z Evropské dobrovolné služby, resp. Erasmus +. Přináší ale nové funkce a do budoucna mu může „rozvázat ruce“. Např. projekt může podat i skupina osob, a je zmírněna byrokracie. 

Janka Adameová, úspěšná žadatelka v programu z neziskového sektoru, představila prezentaci o cenné zkušenosti nejen v „Covid-Age“, ale především cestě celé organizace. Např. vyslání dobrovolníků do Afriky, kde „dobrovolníci si odniesli piesok a stále si jej nosí v topánkách“. „Covid nastavuje zrcadlo nepříjemností, ale též silný hodnotový základ, jako je trpělivost k překročení zóny komfortu.“ (parafráze)

Na otázky z řad připojených odpovídal např. i Jiří Tošner, zakladatel Hestia – Centra pro dobrovolnictví, z. ú. 

Celý webinbář moderoval Lukáš Pachta, poradce europoslankyně Michaely Šojdrové, a v závěru pomohla Eva Rybková, která požádala také o závěrečné slovo paní europoslankyni: „Děkuji všem, kteří si vyslechli diskuzi a hlavně těm, kteří prezentovali.“ Ta dále popřála vše dobré v projektu ESS, a avizovala k podpoře dobrovolníků a odstraňování bariér.

Jiří Gabriel Kalima03.02.2021