0
%
Přihlášení
E-mail Heslo

Zapojení dobrovolníků a organizací do dlouhodobé dobrovolnické služby

Prachatice, 12. prosince 2024 – Včera se v prostorách Ministerstva vnitra ČR konala konference na téma Zapojení dobrovolníků a organizací do dlouhodobé dobrovolnické služby. Akci uspořádalo oddělení prevence kriminality MV ČR, které má dobrovolnictví ve své sekci. Cílem konference bylo podpořit myšlenku dobrovolnictví jako klíčového prvku pro rozvoj společnosti, komunitních vazeb a solidarity, ocenění dobrovolníků a organizací a představení Strategie dobrovolnictví pro další roky.

Na konferenci se sešlo mnoho organizací z celé ČR, včetně zástupců neziskových organizací, odborníků v oblasti dobrovolnictví a dobrovolníků. Moderování se zhostila Nataša Diatková a úvodního slova se zhostil Jan Paďourek, vrchní ředitel sekce vnitřní bezpečnosti a policejního vzdělávání MV ČR. Zde vyzdvihl přínos dobrovolnictví, představil vizi koncepce dobrovolnictví, a především apeloval na připojení českého dobrovolnictví k evropskému.

K tomu se poté vyjádřila i Lejla Šehíč Relič, prezidentka Centre for European Volunteering – tedy síťové organizace v celé Evropě. Vyzdvihla činnost dobrovolníků nejen při mezinárodním dni dobrovolníků, ale především, jak sdělila: „Dobrovolníci jsou páteří komunitních iniciativ, jelikož jsou více než poskytovatelé určitých služeb – to oni reagují na okamžité potřeby, budují důvěru a podporují vztahy. Dobrovolnictví je jedinečný fenomén, který probíhá v mezilidských vztazích, v přírodě atp. Rozmanitost komunit potřebuje mosty a vztahy.“

Na to reagovala paní Diatková, která připomněla web dobrovolnik.net, kde je mottem „Stavíme mosty mezi těmi, kteří pomoc potřebují a těmi, kteří ji nabízejí“, a předala tak slovo Michalu Barboříkovi, řediteli odboru prevence kriminality MV ČR. Ten apeloval na dobrovolnická centra, opírajíc se o průzkum z roku 2021, kde lidé uváděli, proč dobrovolníky nejsou, či býti nemohou. Mezi věci, které nejdou změnit je např. málo času, zdravotní důvody, pracovní povinnosti, ale objevovalo se i to, co změnit můžeme: Potenciální dobrovolníci nedostali nabídku, neví, jak se zapojit. To je dalším úkolem dobrovolnických center, tyto oslovit. Dobrovolnictví má smysl a společnost/stát si již nedovede představit život bez nich. „Prostředky, které se do dobrovolnictví vkládají se mnohonásobně vrátí zpět ve formě odvedené činnosti a času. Dobrovolníci jsou nepostradatelní především při mimořádných a krizových situacích, ale i při práci v sociálním a zdravotním prostředí, v ekologii…“ uvedl Barbořík. Dále představil vznik mezirezortní Rady dobrovolnictví a akčních plánů až do roku 2030 a systémovou podporu RDC od roku 2025.

V rámci konference proběhly různé přednášky a workshopy zaměřené na aktuální témata v oblasti dobrovolnictví, jako jsou motivace dobrovolníků, možnosti vzdělávání a profesionalizace v tomto sektoru, a tak dostaly příležitost samotné organizace s představením své činnosti, v rámci dlouhodobé spolupráce s dobrovolníky.

Hnutí Brontosaurus představil Dalimil Toman, programový ředitel, který poodhalil vznik jména „Brontosaurus nepřežil, protože přerostl své možnosti“, ale ukázal na důležitost rozvoje a to, že není třeba „tvořit environmentální splín“.

Fokus Vysočina, z. ú. odprezentovala Ludmila Nenadálová, koordinátorka dobrovolníků, která odpověděla na palčivé otázky, že „můžete pochopit, že schizofrenik může fungovat v běžném životě, a i člověk s depresí zvládne plno úkolů“.

Saleziánské středisko mládeže a dům dětí - mládeže Brno-Žabovřesky představil Tomáš Lamparter, vedoucí: „Všem říkáme animátoři, anima je latinsky duše, a my se snažíme oduševňovat veškerou činnost, vše, co děláme“.

Během konference se pustilo i video německé dobrovolnice, která svou činností obohacuje přeživší doby holocaustu v ČR.

Host Home Start, z. ú., respektive ředitelka Kateřina Vápenková, informovala ve své prezentaci o dalších možnostech dobrovolnictví v programu „Máma mámě“.

Koordinátorka dobrovolníků Veronika Vecková informovala o cestě Nomia, z. ú.

Zajímavý příspěvek o Nadačním fondu Pavla Novotného, se postaral sám Pavel Novotný, např. s projektem „Kavárna života“.

Světlo do života potřebným, tedy Slezskou Diakonii, přiblížila Šárka Petrželová, koordinátorka tuzemského dobrovolnictví a koordinátorka projektů, např. s „Kavárnou U Lidušky“.

Dlohodobou dobrovolnickou službu Výcvikového a canisterapeutiského sdružení Hafík připravila Ludmila Cimlová, kde představila podpůrné programy se psem/za asistence psa, léčba za asistence psa, kde je kladen důraz na „přítomnost i přítulnost“ a vzdělávání za asistence psa.

Závěrem konference bylo vyhlášení národní Ceny za DOBROvolnictví v kategorii dobrovolník a dobrovolnická organizace (http://rdcjk.cz/clanek.php?id=445).

Další klíčovou částí konference byly diskuzní panely, kde se zástupci různých organizací podělili o své zkušenosti s dobrovolnickými programy, a především novými formami dobrovolnictví a možnostmi rozvoje do dalších let.

Na závěr konference vyzvala paní Nataša Diatková všechny přítomné, aby pokračovali v propagaci dobrovolnictví ve svých komunitách a přispěli tak k jeho dalšímu rozvoji. „Každý z nás může být aktivní součástí změn. Dobrovolnictví nás spojuje a posiluje, stavíme mosty. Společně můžeme prokázat velké věci,“ uzavřela Diatková.

Za RDC JčK 

Mgr. Jiří Gabriel Kalima, DiS. 

 

Jiří Gabriel Kalima12.12.2024