Přemýšleli jste někdy nad tím, proč někteří lidé umírají brzy a jiní se dožívají více než 100 let? Odpověď může být jiná, než si myslíte – věřte nebo ne, tyto faktory jsou ještě důležitější než přísný trénink.
HISTORIE NA POHLED
Tři století stařečkové vyprávějí své životní příběhy a sdílejí svá moudra o dlouhověkosti Přestože je každý z nich jedinečný, sdílí působivou úroveň síly a emocionální odolnosti. Pozitivní přístup, vděčnost a ocenění života jsou ve filmu (pod článkem) jasně patrné a pravděpodobně hrají důležitou roli v dlouhověkosti lidí. Věk je jen číslo a to je jasně patrné na životech tří stoletých starců.
Každý z nich má svůj vlastní příběh – Clifford Crozier, narozený v roce 1915; Emilia Tereza Harper, narozena 1913; a John Millington Denerley, narozený v roce 1914.
Pozitivita a síla jsou evidentní, stejně jako vůle žít a neustálý zájem a zvědavost o okolní svět.
I když se časy změnily, tito lidé pokračovali v životě, přizpůsobili se a přijali nové fáze svého života. Tato statečnost a emocionální odolnost pravděpodobně hrály důležitou roli v jejich dlouhověkosti.
Emocionální odolnost a optimismus vám pomohou zůstat v srdci mladí
Všichni staletí v tomto videu vypadají mnohem mladší než jejich chronologický rok a rozhodně se nechovají na svůj věk (kdo ví, jak se 100letý „má“ vůbec chovat). Nepochybně právě díky jejich pozitivnímu přístupu zůstávají v srdci mladí a výzkumy to potvrzují.
Studie na 100 seniorech (průměrný věk 81 let) ukázala, že ti, kteří byli konfrontováni s implicitními pozitivními zprávami (slovy jako kreativní, spry a fit), byli schopni zvýšit svůj fyzický výkon.
To je důkaz, že vaše mysl má opravdu moc nad vaším tělem, a všichni dotázaní stoleté staříky jsou toho názorným příkladem. Pokud máte pocit, že vám s přibývajícím věkem selhává tělo a mysl, může to být také tak.
Ale platí to i naopak, zvláště pokud svůj pozitivní přístup spojíte se základními požadavky na zdravý život (jako je dostatek spánku, svěží, zdravá výživa a pohyb). Většina stoletých lidí uvádí, že se cítí o 20 let mladší, než je jejich chronologický věk, a jejich postoj má hodně společného s tímto vnímáním sebe sama.
Přestože je Denerleymu 102 let, říká, že se cítí na 69 nebo 79 let. Je také možné, že jeho biologický věk je blíže jeho vnímanému chronologickému věku než jeho skutečný chronologický věk, pokud bychom to měli hodnotit.
Je zajímavé, že odborníci se také shodují, že použití přijatelných biomarkerů k určení biologického věku (jako je krevní tlak, svalová síla, kosterní hmota a ukazatele zdatnosti) by bylo lepším ukazatelem délky života než chronologický věk.
Století jedí skutečné jídlo
Žádný ze stoletých lidí nebyl samozvaným zdravotním fanatikem, ale chápou důležitost konzumace skutečného jídla. Koneckonců, když se narodili, nebyla jiná možnost. Jak Harper poznamenala, vyrostla na domácím jídle. Co tam ještě bylo?
A co víc, její rodina si také sama pěstovala jídlo. Vše, co snědli, přinesli čerstvé ze zahrady, připravili a následně přinesli na talíř.
V roce 2017 je myšlenka jíst doma vypěstovanou a domácí stravu pro mnoho lidí spíše novinkou než normou, ale návrat k této tradiční stravě je tou nejlepší cestou ke zdraví a dlouhověkosti.
Prostý akt jedení celých potravin je častým tématem stoletých lidí (i když jejich strava není „dokonalá“, jako Crozierova zjevná záliba ve whisky). Emma Morano, která je ve svých 116 letech nejstarší osobou na světě, se také s médii podělila o jedno ze svých dietních tajemství: tři vejce (dvě syrová) a syrové mleté maso denně.
Kromě toho, co jíst, mnoho stoletých lidí zmiňuje také důležitost variací přerušovaného půstu, tedy nepřejídat se, jíst pouze jednou denně nebo jako v případě Morana jíst pouze lehkou večeři.
Na Okinawě v Japonsku, kde je neobvykle velké množství lidí, kteří se dožívají 100 let nebo více, je hara hachi bu, neboli jedení, dokud není jeden pouze z 80 % plný, považováno za důležitý faktor dlouhověkosti.
Pevné vztahy, krásné vzpomínky a žití přítomným okamžikem
Další věc, kterou má stoleté trio společnou? Silné, pozitivní vztahy. Všichni s oblibou mluvili o svých manželstvích, na která mají i přes smrt svých manželů před desítkami let stále hezké vzpomínky. Všichni se také s uznáním a vděčností ohlíželi za svými životními zkušenostmi a vztahy.
To je také podpořeno vědou: výzkumy ukazují, že typ sociálních vztahů, které někdo má – nebo nemá – může zvýšit riziko předčasné smrti. Ve skutečnosti výzkumníci zjistili, že účastníci se silnějšími sociálními vztahy měli o 50 % vyšší pravděpodobnost, že přežijí.
Harper vysvětlila, že byla schopna žít šťastný život, protože měla na celý život vzpomínky, ze kterých mohla čerpat. Je důležité si uvědomit, že zkušenosti nás dělají šťastnějšími než majetek.
„Novost“ majetku se vytrácí, stejně jako radost, kterou vám přináší, ale zážitky posilují pocit vitality a „být naživu“, a to jak během zážitku, tak i když na to člověk vzpomíná.
Navíc většina stoletých lidí, bez ohledu na jejich zdravotní stav, mívá pozitivní přístup, optimismus a radost ze života. Ve videu trio zmiňuje, že si užívají daný okamžik, žijí do dne a ničeho nelitují.
Jsou to lidé, kteří i přes jejich „minulost“ trvající více než 100 let, žijí hodně přítomností a nezajímají se o to, co ztratili, ale spíše si váží života, který žili (a budou žít). .
Pozoruhodné je také to, že žádný z nich neplánuje v dohledné době odejít. Každý z nich říká, že se cítí silný a očekává, že bude i nadále žít každý den naplno. Jste aktivní – fyzicky, duševně i sociálně. I to jim jen pomůže zůstat mladí a zdraví.
Pomoc druhým se vám stonásobně vrátí
Harper také hovořil o tom, jak je důležité být laskavý a pomáhat lidem kolem sebe. To je životní moudrost, kterou stojí za to se naučit, protože dobré skutky pomáhají druhým v nouzi a zároveň poskytují přirozené povzbuzení nálady pro vás.
Dobrovolnictví může mimo jiné snížit riziko deprese a úzkosti a dokonce zvýšit psychickou pohodu. Nejen, že vás udrží aktivní a na nohou, ale má také sociální aspekt, který přispívá k většímu požitku ze života a dlouhověkosti.
Dobrovolnictví pomáhat druhým vám také dává pocit smysluplnosti a může dokonce vést k tomu, co je známé jako „pomocník“, ke kterému může dojít proto, že vykonáním dobrého skutku se ve vašem těle uvolní hormony dobré nálady, jako je oxytocin, a zároveň se zvýší hladina stresových hormonů. jako kapky kortizolu. Povahové rysy mohou mít vliv i na dlouhověkost, což by u dotázaných stoletých lidí také mohlo hrát roli.
Stanfordská studie „The Longevity Project“, která trvá 80 let, prokázala, že smysluplnost a produktivita podporují dlouhověkost. Zejména svědomitost byla identifikována jako ukazatel dlouhověkosti. Důvodem je podle vědců to, že svědomité chování ovlivňuje jiné chování.
Například svědomití lidé mají tendenci dělat zdravější rozhodnutí, jako jsou: Například nekouřit, vybírat si práci, která je baví, a najít si životní partnery, se kterými si dobře rozumí – faktory, které mohou mít významný vliv na jejich stres a celkové štěstí. Svědomití lidé jsou také produktivnější, a to i nad rámec běžného důchodového věku, a svou práci vnímají jako smysluplnou.
Projekt Longevity Project vyvrací myšlenku, že tvrdá práce vás brzy zabije. Naopak ti, kteří zůstávají produktivní a tvrdě pracují po celý život, jsou šťastnější, zdravější a sociálnější ve srovnání s těmi, kteří tak tvrdě nepracují. Spoluautor a psycholog Howard S. Friedman, Ph.D., z University of California, řekl v rozhovoru s Americkou psychologickou asociací (APA):
„Naše studie naznačují, že společnost s svědomitějšími a cílevědomějšími občany, kteří jsou dobře integrováni do svých komunit, bude pravděpodobně důležitá pro zdraví a dlouhověkost. Tyto změny jsou pomalé, postupné změny, které se odvíjejí po mnoho let. To se ale týká i zdraví. Mimo jiné je důležitější spojit se s ostatními a pomáhat jim, než se mučit přísným tréninkovým programem.“
Celoživotní vzdělávání je spojeno s dlouhověkostí
Zajímavé je, že Denerley zmínil, že by litoval, kdyby nebral svá studia dostatečně brzy. Doporučil vzdělávat se v raném věku a opět je to v kontextu delšího života.
Podle zprávy amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) National Center for Health Statistics žijí lidé s bakalářským nebo vyšším vzděláním asi o devět let déle než lidé bez středoškolského diplomu. Částečně je to pravděpodobně proto, že vzdělaní lidé získávají lepší práci, plánují více do budoucna nebo vedou zdravější životní styl. Ale přirozená zvědavost na život a touha vzdělávat se pravděpodobně také hrají roli ve spojení s dlouhověkostí.
Neexistuje žádný stanovený vzorec, proč se někteří lidé dožívají 100 let a více
Navzdory pokroku ve vědě, který spojil vše od konzumace většího množství zeleniny s věkem, kdy vás porodila vaše matka (mladší je lepší), až po delší život, nikdo nemůže přijít s tvrdým plánem. Zaručeno, že se dožijete 100 let. Faktem je, že stoleté a superstoleté (ti, kteří se dožívají 110 let a více) jsou různorodá parta. Podle izraelského lékaře Nira Barzilaie z Institutu pro výzkum stárnutí na Albert Einstein College of Medicine v New Yorku:
“Neexistuje žádný vzor.” Obvyklá doporučení pro zdravý život – nekouřit, nepít, hodně cvičit, jíst vyváženě, udržovat si váhu – platí pro nás průměrné. Ale ne pro ni. Století jsou ve své vlastní třídě.“
Na základě let získaných dat ze studujících stoletých lidí Barzilai uvádí, že při analýze dat ze své specifické skupiny stoletých starců ve věku 70 let:
37 % mělo nadváhu
8 % bylo obézních
37 % byli kuřáci (v průměru 31 let)
44 % uvedlo, že cvičí pouze mírně
20 % se vůbec nepohnulo
Přesto Barzalai zdůrazňuje, že by člověk neměl zanedbávat důležitost zdravého životního stylu a vysvětluje:
„Dnešní změny životního stylu skutečně přispívají k tomu, zda někdo zemře v 85 nebo před 75. Ale abyste dosáhli věku 100 let, potřebujete zvláštní genetickou dispozici. Tito lidé stárnou jinak. pomaleji. Umírají na stejné nemoci jako my – jen o 30 let později a obvykle rychleji, aniž by dlouho zůstávali.“
‘Pokračujte až do konce cesty’
Jakou moudrost mají stoleté staletí dát lidem s menšími životními zkušenostmi? “Čas strávený průzkumem je zřídka promarněn,” řekl Crozier. „Buďte co nejvíce nezávislí, ale neváhejte požádat o pomoc, pokud si myslíte, že ji potřebujete. Harper má vlastní radu: “Dobrý nápad je chovat se slušně k ostatním lidem, projevovat jim respekt a pomáhat jim, jak jen to jde, a to se vám stonásobně vrátí.”
Denerley má také životní motto, které připisuje skotskému komikovi Siru Harrymu Lauderovi. Možná nejlépe vystihuje postoj, který ho v životě dostal tak daleko (hlavně ve spojení s jeho nakažlivým úsměvem): „Pokračujte až do konce cesty.“
https://www.youtube.com/watch?v=9AThycGCakk&t=3s
www.infokuryr.cz