0
%
Přihlášení
E-mail Heslo

Zapojení dobrovolníků při společném řešení mimořádných událostí velkého rozsahu

Regionální dobrovolnické centrum pro Jihočeský kraj se zúčastnilo konference „Zapojení dobrovolníků při společném řešení mimořádných událostí velkého rozsahu“. Ta se konala v sídle Ministerstva vnitra České republiky v Praze.

Úvodního slova se ujal Jan Paďourek. Představení pracovního návrhu Koncepce rozvoje dobrovolnictví v ČR se zhostil ředitel odboru prevence kriminality Michal Barbořík. Zde hodně vyzdvihnul dosavadní spolupráci RDC, která přesahuje samotný projekt, tedy vytvoření komunikační platformy. Statistické řešení dobrovolnictví v době pandemie představila Jana Hamanová. Uvedla, že v době pandemie dobrovolníci denně odvedli 247 861 dobrovolnických hodin (přepočteno na hrubou mzdu to bylo 57 556 054 Kč/den). Typově činnosti složek IZS, tedy společné postupy záchranných a likvidačních prací, představila Martina Wolf Čapková. Více na hzscr.cz (dokumentace IZS). Josef Koláček prezentoval evaluaci dopadů pomoci v obcích zasažených tornádem, představil, jak docházelo k distribuci, transferu a jaká byla časová dynamika pomoci. Případovou studii Dobrovolnictví v ADŘE společně uvedly Tereza Pospíšilová a Nataša Diatková, o požáru v Českém Švýcarsku hovořil Jiří Sucharda. Představení panelu Ústeckého kraje měla na starosti Petra Lafková a Lenka Vonka Černá. Český Červený kříž prezentoval zapojení dobrovolníků při mimořádných událostech. Kateřina Petrášová z RDC pro Jihomoravský kraj přednesla případovou studii systému koordinace mimořádné události.

Většina přednášejících se shodla na jednom: Společenská solidarita se mobilizuje krizovými událostmi. Dobrovolníci nejsou nastaveni na dlouhodobou pomoc. Dezinformace vyvolávaly paniku. Organizace si samy musely hledat cestu, jak na vše reagovat. Nyní máme hodně příkladů dobré praxe.

Za RDC pro JčK

Mgr. Jiří Gabriel Kalima, DiS.

Jiří Gabriel Kalima30.11.2023