0
%
Přihlášení
E-mail Heslo

Dobrovolníci sázeli stromy

Stromy patří mezi největší organismy na zemi, jsou nejen potěchou pro oko, ale mají také celou řadu důležitých a pro život na zemi podstatných vlastností.

Ovocný sad, stromořadí višní, třešní, jeřábů i jabloní, ale i duby a lípy, nyní lemují původní cestu poli mezi Vlastiboří, Mokrou a Nedvědicemi na Táborsku. V neděli 5. listopadu odpoledne se tu dobrovolníci pustili do práce v rámci akce Sázíme stromy. Vysazené listnáče budou dělat radost dalším generacím. 

Akce Sázíme stromy spolupořádaná obcí Vlastiboř přilákala asi třicet účastníků, z nichž největší část tvořili rodiny s dětmi a členové místního mysliveckého spolku Hájek. Podle dobrovolníků, kteří se s nadšením a vervou chopili lopat a hrábí, je to věc, která má smysl. Výsledkem jejich společné práce se stane znovuzrozený kousek krajiny, který zůstane v péči obce. Ta se zavázala k pravidelné péči. O obnovu krajiny se staraly malé i větší děti. 

Kdysi kolem drobné sakrální stavby z roku 1882 s vyhlídkou do širokého okolí prý kráčívali poutníci do nedalekých Nedvědic. Jak sdělila koordinátorka vlastibořské akce z organizace Sázíme stromy Hana Jarčevská, místní akční lidé do země umístili na 26 různých listnatých stromů. 

Letos se podle ní v kraji konalo asi osm podobných akcí, dobrovolníci, obce i firmy se mohou hlásit přes webové stránky sazimestromy.cz. „Jsme nezisková organizace, sháníme finance a nabízíme pak obcím stromy jako dar, ta se pak zavazuje k zálivce a každoroční péči o ně. Obec také dodává v případě potřeby dobrovolníky a společnými silami se potom podílíme na výsadbě, využívají nás také firmy na tzv. teambuildingy,“ vysvětlila Hana Jarčevská.

Alej u Vlastiboře je jen jedním z mnoha projektů po celé republice, které organizace Sázíme stromy realizuje. Od roku 2014 se jim podařilo vysadit 24 599 stromů a 18 474 keřů s pomoci více než 20 tisíc dobrovolníků. Tímto způsobem dosazují existující stromořadí, zakládají nové lokality a obnovují historické aleje. Přesně takové projekty posilují spojení s přírodou a ukazují, že i jednotlivci mohou pozitivně ovlivnit životní prostředí.

Nadace Partnerství pořádala letos v červnu aukci stromů určených k výsadbě na krásných vyhlídkových místech. Třešeň, která poroste naproti vlastibořské kapličce, zafinancoval jeden z nejznámějších Českých miliardářů, podnikatel Pavel Bouška. Je označena dřevěným sloupkem se štítkem s poděkováním a nápisem: „Nejlepší místo na světě je tam, kde je srdce doma.“ 

 

zdroj: prachaticky.denik.cz, sazimestromy.cz

 

Jiří Gabriel Kalima07.11.2023