0
%
Přihlášení
E-mail Heslo

Koncepce integrace cizinců

Správa uprchlických zařízení Ministerstva vnitra otevřela od roku 2009 v návaznosti na vládní materiál „Koncepce integrace cizinců“ postupně čtrnáct Center na podporu integrace cizinců (dále také CPIC nebo Centra) v deseti krajích – Středočeském, Jihočeském, Karlovarském, Libereckém, Moravskoslezském, Olomouckém, Pardubickém, Plzeňském, Zlínském a v kraji Vysočina.
Jinými organizacemi jsou ve čtyřech zbývajících krajích provozována obdobná Centra – v Praze je to Magistrát hlavního města Prahy, v Jihomoravském kraji Krajský úřad Jihomoravského kraje, v Ústeckém kraji nezisková organizace Poradna pro integraci o.s., v Královéhradeckém kraji Diecézní katolická charita Hradec Králové.

Cílem Center je vytvořit prostor pro dlouhodobou a koncepční podporu integrace cizinců do majoritní společnosti. Centra na podporu integrace cizinců tvoří komplexní síť v rámci celé republiky, která zajišťuje realizaci integrační politiky ČR ve vztahu k cílové skupině cizinců.

Od 1.7.2020 je provoz Center hrazen ze státního rozpočtu, resp. z rozpočtu SUZ MV a to na základě novely zákona 326/1999 Sb., zákona o pobytu cizinců. Na základě stejné novely Centra od 1.1.2021 organizují povinné adaptačně-integrační kurzy.

V letech 2009 – 2020 byl provoz těchto Center hrazen z rozpočtu EU, konkrétně pak z Evropského fondu pro integraci státních příslušníků třetích zemí (2009 – 2015) a z Azylového, migračního a integračního fondu (2015 – 2020).

Cílová skupina:
Dlouhodobě legálně pobývající cizinci a dále osoby, kterým byla udělena mezinárodní ochrana (azylanti a osoby požívající doplňkové ochrany).

Služby:
Veškeré níže uvedené služby jsou zdarma nabízeny ve všech Centrech na podporu integrace cizinců; aktuální nabídka včetně časového rozvrhu je k dispozici v záložkách jednotlivých pracovišť na těchto internetových stránkách.

Působnost CPIC se neomezuje jen na krajské město, svými aktivitami pokrývá území celého kraje, v případě pracovišť Centra ve Středočeském kraji přidělený region.

Aktivity pro klienty:
– Sociální poradenství
– Právní poradenství
– Psychosociální poradenství
– Kurzy českého jazyka
– Tlumočnické služby
– Sociokulturní kurzy
– Provoz internetového pracoviště a knihovny
– Komunitní pracovníci
– Vzdělávací, kulturní a společenské akce

Koordinační aktivity:
– Spolupráce se všemi relevantními partnery v oblasti integrace, zejména krajů, místních samospráv a zaměstnavatelů, při řešení dopadů pracovní migrace v jednotlivých regionech

– Realizace pravidelných setkání platformy
– Monitoring cílové skupiny v regionu


Role CPIC v rámci ukrajinské krize:
V období od 24.2.2022, kdy začala Ukrajina čelit válečné agresi Ruska, jsou pracovníci CPIC plně zapojeni do řešení nastalé krize ať už přímou prací na Krajských asistenčních centrech pomoci Ukrajině (KACPU) v jednotlivých krajích, poskytováním poradenství přímo v Centrech, zapojením se do krizových štábů a dalších strategických skupin, zajišťováním tlumočníků nebo informováním klientů a veřejnosti o aktuálním dění.

V aktuálním období se soustředíme zejména na zajišťování poradenství a podporu klientů při prodlužování dočasné ochrany, terénní práci a podporu měst a obcí v místech, kde jsou klienti ubytováni nebo monitoring a podporu zranitelných skupin.

Podíl CPIC na chodu KACPU:
Od samého začátku války na Ukrajině se Centra na podporu integrace cizinců provozovaná SUZ MV nad rámec své běžné činnosti aktivně zapojila do vzniku a činnosti Krajských asistenčních center pomoci Ukrajině (KACPU). Naším primárním úkolem zde bylo zprostředkovávání ubytování pro ty příchozí Ukrajince, kteří zde neměli zázemí (tedy zajištěné ubytování, rodinu, přátele nebo zaměstnavatele, u kterých by mohli pobývat). Postupně jsme tak zaplnili ubytování ve smluvních zařízení SUZ MV s kapacitou více než 5 000 míst, dalších více než 3 500 míst k ubytování bylo našimi pracovníky zprostředkováno přes dobrovolné nabídky soukromého ubytování, které přicházely na e-mailovou adresu zřízenou přímo za tímto účelem (ubytovaniukrajina@suz.cz).

Mimo to se zaměstnanci CPIC v rámci působení na KACPU věnovali zejména poskytování základního poradenství nově příchozím klientům, vyhledávání a zajištění následné pomoci obzvláště zranitelným skupinám nebo koordinaci tlumočnických služeb. V roce 2022 jsem poskytli nějakou formu asistence více než 133 tisícům nově příchozím klientům z Ukrajiny.

zdroj: https://www.integracnicentra.cz/#

Jiří Gabriel Kalima06.09.2023