0
%
Přihlášení
E-mail Heslo

Hostíme studenta

„Hoštění zahraničního studenta je skvělou možností, jak prohloubit znalosti o nové kultuře a sdílet vaši vlastní kulturu a hodnoty. Stačí postel, místo u stolu a místo v srdci.“ Toto naleznete na stránkách www.afs.cz. Chcete vědět více? Čtěte dál!

Pokud byste se chtěli stát hostitelskou rodinou a mít u sebe zahraničního studenta, podívejte se na webové stránky a přihlaste se. Dostanete přístup do online přihlášky a na základě vyplněných údajů vám pomohou vybrat zahraničního studenty, který se bude co nejvíce hodit do vaší rodiny. Poté se s vámi spojí dobrovolník, který poskytne vaší rodině všechny potřebné informace a také své osobní zkušenosti. Otevřete dveře novému členovi rodiny a tím se stanete součástí globální komunity podobně smýšlejících lidí. 

Tito studenti pocházejí z více jak 99 zemí a museli prokázat, že jsou motivovaní studovat v zahraničí. Jsou to mladí lidé ve věku 15 – 18 let, s dobrými výsledky v jejich domovské škole, v dobré zdravotní kondici, zvídaví, otevření a flexibilní. 

V současné době se hostitelské rodině přispívá 1000Kč/student/měsíc (měsícem se rozumí i jakákoli doba hoštění 25 dní a více). Na rodině záleží, jak se zde student bude cítit. Nejde jen o přístřeší a stravu. Studentovi totiž ve spolupráci s dobrovolníkem poskytují rodinné zázemí a pomáhají mu se zorientovat v českém prostředí. Sdílení kultury a tradic pomáhá upevnit rodinu a vytvořit životní přátelství, navíc se rodina procvičí v angličtině a dětem se otevřou nové obzory a naučí se empatii.

Rodinou se může stát jakákoliv bezúhonná rodina na území České republiky, jejíž členové doma mluví česky. Rodina může žít ve městě či na venkově, místo bydliště nerozhoduje. Důležitá je otevřenost přijmout do své rodiny nového člena. Hostitelské rodiny otevírají svůj domov zahraničnímu studentovi bez nároku na další finanční odměnu. Cílem programu je, aby se student stal členem rodiny a zapojil se do každodenních věcí. 

A co za to rodina získá? 

„Se studentem v rodině bylo najednou víc důvodů cestovat, poznávat a zažívat nové věci. Pořád jsme měli co dělat a o čem mluvit. I po jeho odjezdu nám tato aktivní energie vydržela.“

„Tři měsíce plné nečekaných, avšak veskrze pozitivních zážitků a zkušeností, spousta překvapení i komických situací, ale i hodiny zajímavých diskuzí na všemožná témata. Tak by se dalo popsat naše bezproblémové soužití, které bylo založeno na respektu, toleranci a kompromisech“

„Hoštění v rámci AFS je škola pro studenty i hostitele. Jak my, tak naši studenti jsme se učili chápat toho druhého a vycházet spolu. Díky této zkušenosti máme určitě lepší vztahy s lidmi. Bez AFS studentů bychom vlastně byli strašně malá, uzavřená rodina.“

 

zdroj: www.afs.cz

Jiří Gabriel Kalima15.02.2023