0
%
Přihlášení
E-mail Heslo

Povinné testování dobrovolníků

Od 17. 1. bude platit povinnost testovat zaměstnance (i dobrovolníky!!!)  2x týdně, přičemž druhé testování v týdnu proběhne nejdříve 3. den po tom prvním. Pokud zaměstnanec nebude v termínu testování přítomen na pracovišti, musí být otestován při svém návratu.

  • testovat se bude antigenními samotesty (RAT)
  • testováni budou všichni bez ohledu na to, zda jsou či nejsou očkováni, či nemoc prodělali.


Testovat se nebudou muset: zaměstnanci, kteří se na pracovišti nesetkávají s jinými osobami (např. na home office), nebo jsou kolegové zároveň osoby žijící ve stejné domácnosti. Dále osoby, který v posledních 72 hod. podstoupily PCR s negativním výsledkem, v posledních 24 hod. antigenním test (provedení zdravotnickým pracovníkem) s negativním výsledkem, nebo jsou dle pravidel výše testovány u jiného zaměstnavatele. Prokazovat, že byly testováni jinde, mohou zaměstnanci digitálním EU certifikátem, potvrzením poskytovatele zdravotních služeb, nebo písemným potvrzením druhého zaměstnavatele (toho, u nějž k testování dochází).

Zaměstnanec se odmítne otestovat: zaměstnavatel tohoto zaměstnance musí nahlásit KHS (dle kraje) a zajistit organizační opatření, aby se neotestovaný zaměstnanec dostal do kontaktu s ostatními jen v nejnutnější míře. Zaměstnanec musí nosit ochranu dýchacích cest s účinností min. 94 % (např. respirátor FFP2) bez výdechového ventilu, udržovat rozestupy min. 1,5 m od ostatních (pokud to povaha práce dovoluje) a stravovat se odděleně. 

Podmínky uvedené výše budou platit také pro OSVČ a osoby, které jsou orgánem (či členem orgánu) právnické osoby. 

Evidence: Zaměstnavatelé, OSVČ i právnické osoby zajišťující testování svých zaměstnanců, nebo členů orgánů, povedou evidenci pro kontrolní účely, a to v rozsahu: datum testování, jména a příjmení osob, data jejich narození, čísla pojištěnce a názvu zdravotní pojišťovny, u které jsou pojištěny. Evidovat bude třeba také a výsledky testů. A to vše pak uchovávat po 90 dnů.

Zároveň zaměstnavatel zašle příslušné KHS (dle kraje) seznam pozitivně testovaných osob, doplněný o jejich údaje z evidence a telefonní číslo pozitivně testované osoby. A to nejpozději následující den po testování formou elektronického hlášení.

Postup při pozitivním výsledku testu: Zaměstnanec vyrozumí zaměstnavatele o plánované nepřítomnosti, opustí pracoviště a následně poskytne součinnost KHS, která ho pošle do 5denní karantény. Do nařízení této karantény musí zaměstnanec nosit respirátor FFP2 a držet se stranou od ostatních osob. Pro OSVČ platí totéž, navíc bezodkladně opustí místo výkonu činnosti (pokud nejde o místo bydliště). 

Návrat na pracoviště:

a) po absolvování karantény 
Pozitivně testovaný zaměstnanec či OSVČ první den na pracovišti podstoupí antigenní samotest. Ten zajišťuje zaměstnavatel zaměstnanci, či členovi svého orgánu.

b) absolvování konfirmačního PCR testu
Antigenním samotestem pozitivně testovaná osoba absolvuje dobrovolně konfirmační PCR test. Pokud bude negativní, příslušná KHS karanténu ukončí.

zdroj: covid.gov.cz

Jelikož mimořádné opatření nedává jasnou odpověď, vykládá jej Ministerstvo zdravotnictví dle svého účelu a cíle.:  „zaměstnavatelem“ ve smyslu výše uvedeného opatření je přijímající organizace. Účelem opatření je včasná a rychlá detekce pozitivních případů a snížení rizika vzniku lokálních ohnisek nákazy. Testovací povinnost se tudíž především váže právě k pracovišti zaměstnavatele, tedy k místu, kde je činnost dobrovolníka vykonávána, jelikož zde má zaměstnavatel nejlépe přehled, které osoby již byly testovány. Pracovištěm zaměstnavatele je dle opatření místo určené k plnění pracovních nebo služebních úkolů s výjimkou práce na dálku.

Testy by tak měla dobrovolníkům zajistit přijímající organizace, a to jednak z toho důvodu, že dobrovolníci vykonávají svou činnost a setkávají se s ostatními zaměstnanci a 3. osobami právě na pracovišti přijímající organizace, jednak by i opačný postup byl značně nepraktický. Zaměstnavatelům jsou v opatření totiž stanoveny další povinnosti, např. organizačně zajistit omezení setkávání s jinými osobami, pokud dobrovolník odmítne podstoupit test. Pokud by např. dobrovolník byl již testován jinde dle článku V. mimořádného opatření, nemusí podstoupit preventivní testování, ale je povinen tuto skutečnost dle článku V. bodu 2 prokázat zaměstnavateli, např. písemným potvrzením (tedy osobně).

Výše uvedené dovozuje Ministerstvo zdravotnictví i z toho, že za zaměstnance je také považována osoba, která se zdržuje na pracovišti zaměstnavatele za účelem účasti na jeho činnosti a která nepodléhá povinnosti testování u jiného zaměstnavatele nebo podle jiného ustanovení tohoto mimořádného opatření (např. osoba připravující se na výkon povolání nebo vykonávající praxi). Zde je rovněž zaměstnavatelem ve smyslu opatření organizace, na jejímž pracovišti student vykonává praxi.

zdroj: RDC v ČR, dobrovolnik.net

 

Jiří Gabriel Kalima10.01.2022