Poslání projektu
Posláním projektu je podpora integrace seniorů, zdravotně postižených občanů, dětí a mládeže ze sociálně znevýhodněného prostředí a dlouhodobě nezaměstnaných do běžné (okolní) společnosti prostřednictvím dobrovolnické činnosti.
Dobrovolnická činnost je jednou z dalších možností péče o klienty a pacienty v zařízeních sociální a zdravotní péče (domovy pro seniory, domy s pečovatelskou službou, domy na půl cesty, dětské domovy, zařízení pečující o zdravotně postižené, hospice, nemocnice). Dobrovolníci ve výše uvedených zařízeních navazují na práci sociálního a zdravotního personálu a přispívají ke zlepšení psychosociálních podmínek klientů či pacientů. Podpora cílové skupiny seniorů, zdravotně postižených a dětí a mládeže ze sociálně znevýhodněného prostředí (v institucích i v terénu) spočívá v nabídce aktivizačních, motivačních a doprovodných služeb – aktivit, které jsou poskytovány jednotlivými dobrovolníky, dále pak v pomoci při integraci těchto cílových skupin do běžné (okolní) společnosti. Cílem podpory skupiny nezaměstnaných je zamezit jejich vyloučení ze společnosti v důsledku ztráty zaměstnání. Dobrovolník tvoří významný prvek v každodenním životě příjemce služeb, je jeho osobním společníkem a průvodcem v určité životní fázi. Napomáhá při vyřizování osobních záležitostí, přispívá k emoční pohodě klienta či pacienta, k jeho pocitu soběstačnosti a plnohodnotnosti, eliminuje pocit osamění a izolace. Dobrovolnická činnost je levná, rychlá a účinná pomoc. Dobrovolníci zvyšují kvalitu přijímající organizace.
Cíle projektu
· poskytování služeb klientům a pacientům samotnými dobrovolníky
· nabídka možnosti stát se dobrovolníkem
· vytvoření databáze (evidence) dobrovolníků
· propagace a prezentace dobrovolnictví v regionu
· informace o problematice zdravotní a sociální oblasti
Realizované dobrovolnické programy
· Senior
· Dobrovolníci občanům se zdravotním postižením
· Našim dětem
· Dobrovolnictví nezaměstnaných
Služby poskytované dobrovolníky
· vytváření a podpora základních sociálních a společenských kontaktů
· podpora soběstačnosti – poskytování informací (dobrovolník je spojnicí s okolním světem)
· uspokojování psychosociálních potřeb klientů či pacientů
· pomoc při prosazování práv a zájmů klienta
· výchovné a vzdělávací aktivity
· aktivizační a motivační činnosti
· provádění volnočasových aktivit zaměřených na rozvíjení zájmů, znalostí a tvořivých schopností formou výtvarné, hudební či pohybové výchovy
· emoční podpora, společnost
· eliminace pocitu osamění a izolace
Dobrovolnické centrum Tábor
adresa: Klokotská 114, Tábor, 390 01
telefon: 381 255 998
e-mail: dobrovolnici@tabor.charita.cz
zdroj: https://tabor.charita.cz/