0
%
Přihlášení
E-mail Heslo

Cestování časem s Dobrovolnickým centrem


Vrcholem sezóny Dobrovolnického centra obvykle bývá letní tábor pro děti ze sociálně slabého prostředí, letos jsme však pozměnili koncept a zůstali doma. Užili jsme se společně příměstský tábor a poznali krásná místa v okolí Českých Budějovic, kde děti bydlí, ale často z periferií skoro nic neznají. Program byl nabitý a každý si v něm našel to svoje, ať už dával přednost pohybu, přemýšlení, kultuře, tvoření, historii či dobrodružství. Přinášíme pár řádků o tom, jak jsme celý týden díky projektovým dnům a tandemovému vzdělávání v rámci Young Caritas putovali nejen v čase.

V pondělí 8. 8. jsme se sešli v klubovně Dobrovolnického centra, abychom společný týden ve znamení putování v čase zahájili. Ke stmelení kolektivu jsme využili fotbálku, kulečníku, karet a dalších her, které máme v klubovně k dispozici. Na oběd jsme, stejně jako většinu dalších dní, šli do bistra Madetka v nemocničním areálu, který máme hned naproti. Po obědě a poledním klidu jsme měli připravený první opravdový program: navštívila nás kolegyně Zuzka se svými dvěma psy, Foxem a Gwenny – užili jsme si spoustu zábavy během canisterapeutického odpoledne. Zapojili se i ti, kteří se zprvu zdráhali. Pejsky jsme krmili, učili se, jak se o ně správně starat a jak se k nim chovat a připraveno bylo také spoustu pohybových aktivit.
 V úterý nás čekal celodenní dobrodružný výlet na Karlův Hrádek spojený s plavbou lodí. Na zříceninu za námi dorazili z Jihočeského muzea se svým muzejním kufříkem. Děti tak měly možnost vyzkoušet si v autentickém prostředí bývalého hradu postaveného Karlem IV. dobové kostýmy a výzbroj z Lucemburského období.
Ve středu dopoledne jsme pak vyrazili za kulturou na interaktivní prohlídku Jihočeského divadla, kterou pro nás připravila paní Vendula Kecová z Ateliéru 3D. Děti měly privilegium toho, že byly v celém divadle samy. Mohly si proto vyzkoušet zahrát si scénku přímo na jevišti a dokonce měly možnost poznat zákulisí divadla, kam se běžný divák nepodívá: třeba do šaten herců, baletního sálu nebo na půdu. Po obědě jsme z Nemanic procházkou okolo rybníka došli až do Úsilného a vysvětlili si, proč na nás hned za cedulí čekal živý osel. Poté začalo opravdové dobrodružství: vybaveni bezpečnostními helmami, plášti a baterkou jsme se vydali mnoho metrů pod zem, abychom si prošli (často v hlubokém předklonu) Eliášovu štolu. Pod zemí nás okouzlily krápníky, nahoře na zemi pak nové komunitní centrum, hřiště a zmrzlina za odměnu. Uondaní jsme se vraceli domů s příslibem čtvrtečního přespání v klubovně…
I čtvrtek byl plný dobrodružství. Dopoledne si děti společnými silami uvařily ne jednu, ale dokonce dvě varianty večeře: bylo na výběr mezi buřt gulášem a krůtím masem na paprice. Odpoledne jsme si zavařili mozky při únikové hře s názvem Branišovské tajemství, která se nachází hned vedle Jihočeského divadla. Nakonec se nám všem podařilo uniknout, i když někomu jen s odřenýma ušima :-) Po návratu do klubovny jsme si snědli to, co jsme si dopoledne uvařili, a pak už jsme s narůstajícím vzrušením čekali na setmění. V podvečer jsme se totiž měli vydat do lesa ve Včelné na „bojovku.“ Na cestu nám svítily zářící skřítčí domečky a i největší frajeři byli v napětí a nadskakovali při jakémkoli prasknutí větvičky… „Co to bylo? Snad zvíře…?!“ Domů do klubovny jsme se vrátili okolo jedenácté hodiny večerní a byli jsme rádi, že jsme si ležení připravili předem. Každý se zavrtal do svého spacáku a usínal u promítané pohádky.
V pátek ráno nám pocuchané nervy ze všeho toho dobrodružství spravilo teplé kakao a chleba s nutellou. Takto posilněni jsme jeli do LaDílny, kde si každý měl možnost namalovat hrníček, talířek nebo misku a dozvědět se něco o výrobě, historii a praktickém využití keramiky. Až se nádobí naglazuruje a vypálí, budou si děti moci své výrobky vyzvednout a nechat na památku. Po obědě nás už čekal jen úklid a rozloučení… Ale co by to byl za tábor bez pokladu? Ten na děti samozřejmě čekal schovaný ve sklepě.

Největší odměnou pro nás, dobrovolníky a pracovníky Diecézní charity byl fakt, že děti při pátečním hodnocení tábora nadšeně vyprávěly o všech zážitcích a nezapomněly skoro na žádnou aktivitu. To se stává jen velmi zřídka a my máme radost, že se nám podařilo sestavit program tak, že si ho děti užily a mnohé si zapamatovaly. Rádi bychom poděkovali dobrovolnicím, které se podílely na přípravě i chodu tábora: Zdeňce, Danče, Marice a Andrejce. Bez nich by to nešlo. Dále děkujeme všem, kteří s námi spolupracovali, za perfektní spolupráci a trpělivost a empatii s dětmi: bistru Madetka, Jihočeskému divadlu a muzeu, obci Úsilné, týmu z únikové hry a z LaDílny.
Program Dobrovolnického centra a Young Caritas bude pokračovat tradičními víkendovými akcemi na Lipně a na Nových Hradech, na které se už teď všichni moc těšíme!

zdroj: https://dobrovolnicicb.cz/, autor Barbora Fišerová Pegleyová

Jiří Gabriel Kalima16.08.2022