0
%
Přihlášení
E-mail Heslo

Diecézní charita a ESS

Diecézní charita České Budějovice se v roce 2022 zapojila do Evropského sboru solidarity. Jde o program Evropské unie (dříve Evropská dobrovolná služba), který umožňuje mladým lidem vyjet do zahraničí a stát se dobrovolníkem, stážistou nebo pracovníkem v organizacích různého zaměření. Naučit se něco nového a zdokonalit se ve věcech, které je baví, poznat nové lidi z jiných zemí a zlepšit svoje jazykové dovednosti. První zahraniční dobrovolnicí v českobudějovické Charitě je Myrka z Ukrajiny.

Myrka se do dobrovolnického programu dostala po příchodu do České republiky, kam utekla před válkou. Na Ukrajině pracovala ve velké internetové firmě jako business trenér. Vystudovala totiž psychologii, která jí velmi zaujala. „Psychologie je rozsáhlá a pomáhá ve všech aspektech našeho života. Nejen v práci, ale i v rodině, v soukromém životě. Baví mě i to, že psychologie skrývá znalosti o člověku. Business trenér bylo přesně to, co jsem chtěla dělat,“ uvádí Myrka. Potom ale přišla válka a všechny její plány byly pryč. Byl březen a musela odjet. Vydala se do Česka, kde bydlí její teta. Výhodou bylo, že od své kamarádky, která studovala slovanské jazyky, znala i český jazyk.

Na Charitě nejdříve hledala pomoc. „Přišla jsem do Poradny pro cizince a migranty pro potraviny. Zmínila jsem se, že bych i ráda pracovala a kolegyně mi řekly, že můžu pracovat jako dobrovolník. Na začátku června jsem tak nastoupila do programu Evropské unie,“ říká Myrka.

Diecézní charita České Budějovice nabízí zahraničním dobrovolníkům celkem tři možnosti, jak se zapojit. Jedná se o pomoc osobám se sníženou soběstačností v Domě sv. Františka ve Veselí nad Lužnicí v blízkosti Českých Budějovic, venkovní úklid veřejných prostranství, do kterého se zapojují lidé bez domova, práci s dětmi a mládeží a volnočasové aktivity pro ně (příměstské tábory, vzdělávací akce, doučování) a nově také pomoc při mimořádných událostech.

 Myrka je zapojená do dvou z těchto aktivit. „Společně s kolegy z Young Caritas pomáhám při aktivitách pro děti. Byla jsem například na Festivalu rodin v Nových Hradech nebo na výletě v Českém Krumlově. Také jsme pořádali týdenní odpolední program pro ukrajinské děti,“ říká s nadšením Myrka, „práce s dětmi mě moc baví. Díky tomu, že mám vystudovanou psychologii vím, jak s nimi pracovat. Líbí se mi, jak je každé dítě jiné a originální.“


Druhou aktivitou je pomoc v Domě sv. Františka (chráněném bydlení) ve Veselí nad Lužnicí. Tam Myrka pomáhá zaměstnancům a tráví čas s klienty. „V Domě je jedna paní na vozíčku, se kterou chodím do nedalekého obchodu nakupovat. Nejdůležitější je věnovat klientům svůj čas. Povídám si s nimi nebo hrajeme hry. Jejich oblíbená je Člověče, nezlob se,“ dodává Myrka. Práce v Domě je různorodá, a tak Myrka pracuje i s paní Evou, která vede zde tvůrčí dílnu.

 Práce s dětmi ji moc baví, ale oblíbila si i dobrovolničení ve Veselí. „Všichni jsou moc milí. U klientů se mi líbí, že neřeší zbytečné věci. Jsou šťastní, když s nimi mluvím o jejich životě, povídat si jen tak.“ popisuje dojmy ze života dobrovolníka. Zkušenost dobrovolníka Evropského sboru solidarity Myrku oslovila natolik, že by ráda pokračovala v práci v sociální sféře. Pokud by zůstala v Česku, ráda by si ještě rozšířila vzdělání a získala kvalifikaci pro práci sociálního pracovníka. „Jsem moc ráda, že jsem dostala tu možnost být v Charitě. Změnilo mi to život. Předtím jsem s dětmi ani s postiženými nepracovala. Když jsem tady ale začala, změnil se můj pohled na svět. Naučila jsem se být srdečnější a vážit si života. Hledat radost v maličkostech,“ uzavírá s úsměvem Myrka. 

zdroj: https://dobrovolnicicb.cz/

Jiří Gabriel Kalima18.07.2022