S vývojem společnosti se vyvíjejí i formy dobrovolnictví a tím se zvyšují příležitosti pro lidi k zapojení do dobrovolnických aktivit. Technologie se šíří i na venkov a do stále odlehlejších oblastí a tak si organizace začínají všímat a uvědomovat hodnotu lidského času a ohromného osobního kapitálu, který s sebou přináší. Jev, který je zatím docela nový, rychle roste.
Virtuální dobrovolnictví, nebo též on-line dobrovolnictví, vzdálené dobrovolnictví či také e-dobrovolnictví je dobrovolnická činnost vykonávána, z části či zcela dokončena za použití internetu na PC či na smart telefonu.
Tato činnost je unikátní a nabízí např. možnost pro osoby se zdravotním postižením (s omezenou schopností pohybu či jinými speciálními potřebami), aby se zapojili dle svých možností a schopností v případě, že není možné dobrovolnictví face-to-face. I tato forma dobrovolnictví může pomoci překonat sociální úzkost a sociální zábrany, pomůže vybudovat sebedůvěru zvláště za „běžné“ situace o stereotypech problematiky zdravotního postižení.
Online dobrovolníci vykonávají činnost pro neziskové organizace, školy, vládní programy a další neziskové subjekty.
Lidé zabývající se e-dobrovolnictvím provádějí celou řadu činností, například:
Už jste se zapojili vy do e-dobrovolnictví?
zdroj: https://www.onlinevolunteering.org