0
%
Přihlášení
E-mail Heslo

Dobrovolnictví o prázdninách

Jaké příležitosti mají dobrovolníci v době prázdnin? Kde mohou uplatnit svůj um a svůj čas? Na co by si měli dávat pozor ve srovnání s běžným školním rokem? A mají vlastně čas? Na to se snaží odpovědět článek nejen pro dobrovolníky.

Dobrovolníci v době prázdnin mají, mohlo by se zdát, více času než přes rok. Mají za sebou přijímací zkoušky, maturity, zkouškové období, vědí výsledky, zda jsou přijati na další studia. Jenže ouha, i dobrovolníci potřebují z něčeho žít a tak nastal boom brigád a krátkodobých přivýdělků.

Tak tedy dobrovolníci svůj čas věnují supermarketům, firmám, podnikatelům či jiným subjektům, kteří jsou ochotni zaplatit za sekání trávy, mytí auta či pomoci u domu, nebo jsou součástí příměstských a pobytových táborů. Místo brigády si ale také mohou zařídit stáž ve firmě. Nemají sice za ní tolik peněz, o to více zkušeností ale mohou získat. Často je brigáda v jiném místě, než je místo bydliště, proto musejí dojíždět. Kolik času jim tedy zbývá…kolik času jim zbývá na vás, senioři, děti, osoby s handicapem? Do toho ještě snaha o dovolenou v zařízeních pro cílovou skupinu dobrovolníků (sociální služby, kulturní akce, zdravotnická zařízení…).

Proto v době prázdnin prosíme ty, kteří využívají dobrovolníky o trpělivost, pochopení a důvěru, že za vámi dobrovolník zase přijde, přečte vám noviny, nakoupí, půjde s vámi na výlet, vytvoří hezkou akci či bude připraven jakkoli pomoci. I dobrovolník je jenom…především…člověk a má nárok na čas pro sebe.

Jiří Gabriel Kalima24.07.2020