0
%
Přihlášení
E-mail Heslo

Představujeme ocenění dobrovolníka: DofE

DofE, aneb Mezinárodní cena vévody z Edinburghu

Co je to DofE

V DofE jde o to, aby se každý účastník věnoval aktivitám, které ho baví. DofE je výzva pro každého ve věku od 14 do 24 let. Jedná se o program osobního rozvoje a může se plnit kdekoli v České republice. Každý týden zabere třeba jen jedno odpoledne.  Důležité je naučit se dosáhnout svých cílů a zkusit si něco nového. Absolventi programu získávají mezinárodně uznávaný certifikát, který se hodí do životopisu, ale také při studiu v zahraničí. Certifikát o absolvování programu pak otevírá dveře nejen na mnohé vyhlášené univerzity, ale i na pracovní trh.

Jak program funguje?

Mezinárodní cena vévody z Edinburghu má tři úrovně obtížnosti (bronzová, stříbrná a zlatá). Mladí lidé si sami vybírají, v čem se chtějí zlepšovat a jaké výzvy a cíle si stanoví pro jednotlivé úrovně. Na účastnících také je, zda budou zlepšovat jednu konkrétní dovednost, nebo zda si pro každou úroveň stanoví úplně nové cíle.

V rámci DofE je třeba na každé úrovni zvolit nějakou

  • sportovní aktivitu,
  • činnost rozvíjející talent
  • dobrovolnickou činnost, v nichž se konkrétní mladý člověk bude zdokonalovat

Na závěr každé úrovně se koná expedice, která se může realizovat ve vlasti nebo v zahraničí (ve zlaté úrovni je zahraniční zkušenost podmínkou).

Co je cílem DofE?

Účast v tomto mezinárodním programu pomáhá rozšiřovat obzory, překonávat překážky a bourat bariéry. Program pomáhá mladým lidem uvědomit si, co od života chtějí a v čem jsou dobří.  A tak mohou mladí lidé nejen rozvíjet své schopnosti, dovednosti a objevovat svůj talent, ale jsou také motivováni k překonávání sama sebe a dosahování ambiciózních životních cílů. Jde také o smysluplné vyplnění volného času v době dospívání, kdy se mnozí mladí lidé ocitají nejistí a nemají se čeho chytit.

Kromě osobních cílů a zlepšení je zde ještě jedno plus: možnost setkat se se členy britské královské rodiny. V roce 2016, kdy program slavil 60 let, převzali dva čeští účastníci ocenění přímo v Buckinghamském paláci a zhruba každé dva roky přijede nějaký zástupce královské rodiny také do České republiky na předávací ceremoniál. V roce 2015 v ČR předávala ceny Sophie, hraběnka z Wessexu, která je spolu s manželem, princem Edwardem, patronkou ceny.

Více informací zde: www.dofe.cz

Jiří Gabriel Kalima04.06.2020